Awards

Awards

Profiles in Leadership Award Recipients

The Profiles in Leadership Award recognizes Ag Leadership alumni for their leadership actions resulting in the betterment of industry, community, business, government, education and/or the environment.’

Lear about PIL nominations

2017

Dennis Albiani (32)
Cannon Michael (39)

2016

Deanna van Klaveren (32)

2015

Frank Hilliker (32)
Roxanna Smith (19)
Mike Young (35)

2014

Nat DiBuduo (6)
Mary Kimball (32)

2013

Ron Macedo (32)
Stephen Patricio (19)

2012

Ben Carter (24)
Mary-Ann Warmerdam (17)
Alex Ott (37)

2011

Ralph De Leon (1)
Pierre Tada (22)
Kris Beal (31)

2009

Margaret D’Arrigo-Martin (24) — General
Kash Gill (26) — General
Dale Hampton (11) — General
Leslie Leavens-Crowe (34) — General

2007

Bob Lilley (22) — Public Policy
Joe Pezzini (28) — General

2006

David Martella (22) — General
Tom Mulholland (18) — General
Hank Stone (1) — General
Scott Stone (28) — General

2005

Jim Nielsen (5) — General
Karen Ross (Affiliated) — General

2004

Kevin Andrew (18) — General
Donald Gordon (8) — General
Adin Hester (3) — General
Mark McKean (20) — General
Melvin Oneto (4) — General

2002

Jim Hansen (2) — Agricultural Industry Leadership
John Cederquist (5) — Community Service
Lonna Torrico (27) — Education
Burt Bundy (29) — Urban Alliance
George Soares (4) — Public Policy
Arden Kashishian (4) — International Alliance
John Diener (20) — Environmental and Natural Resources Stewardship
Bruce Norton (24) — Environmental and Natural Resources Stewardship

2001

Fred Lagomarsino (19) — Agricultural Industry Leadership
Joe Martinez (18) — Community Service
Darren Schmall (25) — Education
Catherine Baranek (19) — Urban Alliance
John Baranek (11) — Urban Alliance
Chris Barth (25) — Public Policy
Mike Campbell (3) — International Alliance
Dina Moore (26) — Environmental and Natural Resources Stewardship

2000

Craig Pedersen (23) — Agricultural Industry Leadership
Richard Pidduck (21) — Community Service
Rich Engel (28) — Education
Craig McNamara (28) — Education
Paul Betancourt (25) — Urban Alliance
Abel Maldonado (26) — Public Policy
Tom Smith (1) — International Alliance
Doug McGeoghegan (15) — Environmental and Natural Resources Stewardship

1999

Gus Collin (3) — Agricultural Industry Leadership
Tom Ikeda (26) — Community Service
Mark Burrell (15) — Education
Bill Lyons (12) — Public Policy
Bill Scott (23) — International Alliance
Dan Macon (26) — Environmental and Natural Resources Stewardship

1998

Mark Edsall (21) — Community Service
John Weiler (22) — Community Service
Beth Brookhart (25) — Urban Alliance
Dick Akin (11) — Public Policy
Mike Chrisman (2) — Public Policy
Jack J. Pandol, Jr. (12) — Public Policy
John Nakamura (1) — International Alliance

1997

John Pucheu (6) — Agricultural Industry Leadership Pat McCarty (12) — Community Service Richard Smith (7) — Education Adán Ortega (23) — Urban Alliance George Radanovich (21) — Public Policy Lodi Woodbridge Winegrape Commission – Environmental and Natural Resources Stewardship Mark Chandler (18) Stephen Kautz (27) Brad Lange (17) Randy Lange (14) John Ledbetter (12) Pat McCarty (12) Larry Mettler (9) Craig Rous (22) Richard Watts (6)

1996

Les Guthrie (1) — Agricultural Industry Leadership
Don Talley (2) — Agricultural Industry Leadership
Jim Cunningham (11) — Community Service
Cindy Myers (22) — Community Service
A.G. Kawamura (20) — Urban Alliance
John Muller (8) — Urban Alliance
Mike Fitch (3) — Education
Mona Pankey (18) — Education
Lynnel Pollock (14) — Public Policy
G. Samuel Oki (12) — International Alliance
Daniel Nelson (14) — Environmental and Natural Resources Stewardship

1995

Mark Borba (9) — Agricultural Industry Leadership
Jim Manassero (1) — Agricultural Industry Leadership
Gary Cusumano (9) — Community Service
Pam Giacomini (21) — Community Service
Mark Linder (12) — Education
Peggy McLaughlin (9) — Education
Jess Brown (13) — Urban Alliance
Norm Martella (6) — Urban Alliance
Cal Dooley (13) — Public Policy
Bill Jones (6) — Public Policy
Bob Graham (2) — International Alliance
Catherine Baranek (19) — Environmental and Natural Resources Stewardship
Charles Mathews (6) — Environmental and Natural Resources Stewardship